İlk Schutzhund (şimdi “IPO” olarak anılmaktadır) denemesi, Alman Çoban Köpeği ırkında doğru çalışma mizacını ve yeteneklerini vurgulamak için 1901’de Almanya’da yapıldı. Başlangıçta, bu köpekler çoban köpekleriydi, ancak Almanya’nın sanayileşmesi, yetiştiricileri köpeklerinin polis ve askeri köpek olarak kullanılmasını teşvik etmeye teşvik etti. Ebeveyn kulüp olan Verein fur Deutsche Schaferhunde (SV), bunun dikkatsiz üremeye ve zihinsel dengesizlik gibi istenmeyen özelliklere yol açacağından endişe duyarak Schutzhund testini geliştirdi. O zamandan beri, diğer birçok ülke ve çalışan köpek organizasyonları da bir spor ve köpeklerde çalışma performansı testi olarak Schutzhund’u (veya IPO) benimsedi. Uluslararası kurallar oluşturulmuştur ve bunlar Verein fur Deutsche Hundesport (VDH) tarafından yönetilmektedir.

Almanya’da ortaya çıkan ve Malinois ve Rottweiler gibi diğer çalışan ırklar tarafından kullanılmak üzere hızla benimsenen bir köpek sporudur. Yetiştiricilere mizaç, karakter, eğitilebilirlik, isteklilik ve zihinsel ve fiziksel sağlamlığı değerlendirme ve yetiştirme programları için yalnızca en kaliteli köpekleri seçme ve kullanma yöntemi sağladı. Almanya’daki siyasi güçlere yanıt olarak, 2004’te Verein für Deutsche Schäferhunde (SV) ve Deutscher Hundesportverein (DHV), Schutzhund’da önemli değişiklikler yaptı. DHV, IPO başlıklarını yöneten Fédération Cynologique Internationale (FCI) kurallarını benimsedi, böylece en azından kağıt üzerinde SV ve DHV, sporun kontrolünü FCI’ya bıraktı. DHV, başlıkların adını “SchH” (Schutzhund) yerine “VPG” (Vielseitigkeitsprüfung für Gebrauchshunde) olarak değiştirdi (çalışan köpekler için çok yönlülük sınavını kabaca çevirir). SV, “SchH” başlık adlarını korumuştur, ancak bunun dışında DHV / FCI kurallarına uygundur.

Üç schutzhund başlığı vardır: Schutzhund 1 (SchH / VPG / IPO), Schutzhund 2 (SchH / VPG / IPO) ve Schutzhund 3 (Sch / VPG / IPO). SchH1 ilk başlık ve SchH3 en gelişmiş olanıdır. Ek olarak, bir köpeğin bir SchH1 için yarışmadan önce, BH (“trafikten emin refakatçi köpek testi” olarak tercüme edilen Begleithundprüfung) adlı bir mizaç testini geçmesi gerekir.

Bir unvan elde etmek için, köpek ve sahibi bir denemede üç farklı aşamadan geçmelidir: iz takip, itaat ve koruma.

İz Takipi

IPO 1 ve IPO 2 veya IPO 3′ de parkur, toprak veya çim gibi doğal bir yüzey üzerinde normal olarak yürüyen bir kişi tarafından önceden döşenir. IPO 1 için iz, köpek sahibi tarafından döşenir. IPO 2 veya 3, daha yüksek seviyeli takip başlıkları için parça bir yabancı tarafından döşenir. Parkur, bir dizi dönüş ve bu kişi tarafından pistin kendisine bırakılan bir dizi küçük, insan yapımı nesneler içerir. 10 metrelik bir tasmanın sonunda, köpek sahibi veya köpek eğitmeni , yolu koklaması ve nesnelerin yerini belirtmesi beklenen köpeği, genellikle ön ayakları arasında uzanarak takip eder. İzleme aşaması, köpeğin eğitilebilirliğini ve koku alma yeteneğinin yanı sıra zihinsel ve fiziksel dayanıklılığını test etmeyi amaçlamaktadır.Köpeğin esas olarak “hava kokusuna” dayandığı arama ve kurtarmanın aksine, Schutzhund takibi ayak izlerine çok odaklanır ve büyük ölçüde köpeğin performansının hassasiyetine göre puanlanır. Aranan başlığa bağlı olarak parçaların uzunluğu, şekli ve yaşı değişecektir. İzleme genellikle toprakta veya çim üzerinde yapılır. Mükemmel bir puan 100 puandır ve en az 70 puan almak gerekir geçmesi için.

IPO3 Track 100 points Zirra

İtaat

İtaat aşaması, bazıları bir grup insanın yakından içinde ve çevresinde bulunan bir dizi egzersizi içerir. Köpeğin yattığı ve beklediği sırada, köpeğin bu kadar keskin seslere açıkça tepki vermediğinden emin olmak için bir silah atış testi vardır. Egzersizler arasında, tasmayı takıp çıkarmak, bir grup insan arasında yürümek. Ayrıca, köpek eğitmeni veya köpek sahibi hareket etmeye devam ederken köpeğe oturması, yatması ve ayakta durması emredildiği bir dizi alan egzersizi de vardır. Bu çeşitli pozisyonlardan, köpek eğitmeni köpeği geri çağırır Çeşitli ağırlıklarda dambıl ile köpeğin düz bir yüzeyde, bir metrelik bir engelin üzerinden ve altı fitlik eğimli bir duvarın üzerinden geri çekilmesi gerekir. Köpeğin aynı zamanda komuta göre köpek eğitmeninden düz bir yönde koşması ve ikinci bir komut üzerine yatması istenir. Son olarak, her köpeğin, itaat alanının diğer ucunda, dikkat dağınıklığına rağmen, köpek sahibinden uzakta yatarak durması beklenir. Başka bir köpek yukarıdaki egzersizleri tamamlarken. Tüm itaat egzersizleri, köpeğin mizacının, yapısal verimliliğinin ve çok daha önemlisi sahibine hizmet etme isteğinin testleridir. Köpeğin bir çok hareketlerine bakılır köpek çekingen olmamalı ve son derece istekli ve mutlu olması gerekmektedir. Yaptığı işden zevk almalı ve neşeli karekter özellikleri göstermelidir. Yere yatma sırasında ve uzun süre yatarken kurusıkı silahla iki el ateş edilir ve köpek ters tepki vermemelidir. Köpek eğitmeni tarafından 100 puanlık mükemmel bir puanla ve 70’in geçmesi gerekmektedir.

Aşağıda örnek bir video vardır. 2016 yılı Fcı Ipo dünya şampiyonasında 96 puan almış bir video

W.Ch.FCI IPO 2016 – Urri z Kurimskeho haje – B:96

Koruma

Koruma çalışması aşamasında köpek, gizli bir suçluyu enerjik bir şekilde bulmalı ve (dokunmadan) korumalı, suçlunun kaçmasını önlemeli ve takip eden bir suçluyu durdurmalıdır. Kendine güven, baskı altında çalışma yeteneği, dayanıklılık ve dayanıklılık, kararlı sinirler, dengeli dürtüler ve yön alma ve idareciye duyarlı olma konusunda derecelendirilmiştir. İtaat ve kontrol, koruma aşaması boyunca egzersizler ve ısırmadan koruma yoluyla gösterilir. Köpek son derece kontrollü olması gerekmektedir hakem hem itaat hem köpeğin ve sahibinin isteğine ve kontrolüne bakar. Köpek aldığı komutlara çok dikkatli uygulamlı bırak dediğinde bırakmalıdır.

Daha detaylı bir şekilde bu bölümü ve puanlamarını anlatacağız bir sonraki bloğumuzda . Puanlamalar ne şekilde diye koruma bölümü 100 puan mükemmel bir puandır sınavı köpeğin geçmesi için 70 puan en az alması gerekmektedir.

2019 IGP Czech Nationals Red Bull ze Stribrneho kamene – Protection

IPO Ünvanları

IPO 1 , IPO 2 , IPO 3 diye 3 sınıfta yer almaktadır. Ipo 1 sınavına girebilmesi için köpeğinizin Bh itaat sınavından geçiş olması gerekmektedir. Minimum köpeğinizin yaşı 18 aylık olması gerekmektedir. Ipo 2 sınavına girecek köpek Ipo 1 sınavından minimum 210 puan alarak geçmesi gerekmektedir ve aynı zamanda 19 aylık olması gerekmektedir. Ipo 3 sınavı için 3. seviye son seviyedir. Köpeğiniz en az 20 aylık olmalı ve Ipo 2 sınavından 210 puan alarak geçmiş olması gerekmektedir.

IPO 1

IPO 1 için köpek en az 18 aylık olmalı ve hakem tarafından yapılan ilk Bh testini geçmelidir. İzleme sırasında, köpek eğitmeni veya köpek sahibi tarafından en az 20 dakika önce açılan bir izi takip edebilmelidir. İtaatte, köpek tasmasını kaldırmalı, yürüme oturuşunu, aşağı doğru yürümeyi ve uzun süre dikkat dağınıklığını ve göndermeyi göstermelidir. Düz ve bir engelin üzerinden ve ölçeklendirme duvarının üzerinden geri alınmalıdır. Koruma aşamasında, köpek 2 çadırı aramalı, kaçma ve cesaret testi egzersizleri yapmalı ve yan taşıma göstermelidir.

IPO 2

IPO 2 için köpeğin en az 19 aylık olması ve IPO 1 derecesini zaten kazanmış olması gerekir. İzlemede, IPO 2 adayı, en az 30 dakika önce bir yabancının koyduğu bir yolu takip edebilmelidir.

IPO 1 derecesi için gerekli olan tüm itaat ve koruma testlerini tekrar geçmesi gerekir, ancak IPO 2 için bu testler daha zor hale getirilir ve daha fazla dayanıklılık, çeviklik ve hepsinden önemlisi kontrol gerektirir. İtaat için gerekli ek bir yürüme standı egzersizi vardır. Koruma olarak, köpek 4 çadır aramalıdır.

IPO 3

IPO 3 için, köpeğin en az 20 aylık olması ve hem IPO 1 hem de IPO 2 unvanlarını kazanmış olması gerekir. Yine, testler şimdi çok daha zor hale getirildi. IPO 1 ve 2 için iki dönüşle karşılaştırıldığında parkurun dört dönüşü vardır ve köpek tarafından bulunması gereken iki yerine üç nesne vardır. Parkur bir yabancı tarafından döşenmeli ve en az 60 dakikalık olmalıdır. İtaat ve korumayla ilgili tüm egzersizler tasmasız gösterilir. Yürüme standı, koşu standı ile değiştirilir. Mükemmel bir IPO 3 ekibi tarafından sunulan itaat, güç, istek ve güvenin resmi, insan ve köpeğin ortaklığının güzel bir örneğidir.